

- Банк начал продажу отобранных за неуплату квартир комментариев: 1 рейтинг: 5068
- Квартиры резко подешевели (список цен) комментариев: 1 рейтинг: 5032
- Цены на жилье драматически падают! комментариев: 1 рейтинг: 4922
- Что будет с квартплатой после праздников? комментариев: 0 рейтинг: 4584
- Рейдеры начинают охоту на квартиры! комментариев: 1 рейтинг: 4291
- «Хрущевки» продают по $30 тысяч? комментариев: 0 рейтинг: 4027
- Квартиры в Киеве уже отдают за $40 тысяч комментариев: 3 рейтинг: 3157
- Метро ограничило движение! комментариев: 0 рейтинг: 2980
- В Киеве отключат горячую воду! комментариев: 29 рейтинг: 2807
- Владельцем жилья можно стать без денег комментариев: 0 рейтинг: 2521
| Квартира | Дом | Земля | Кредит | Страховка | Ремонт | Форум |
Справочная информация ›› Законы Украины ›› Закон України Про розмежування земель державної та комунальної власності
Закон України Про розмежування земель державної та комунальної власності
Документ 1457-15, остання редакцiя вiд 01.01.2008
З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про розмежування земель державної
та комунальної власності
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2004, N 35, ст.411 )
{ Із змінами, внесеними згідно із Законами
N 3235-IV від 20.12.2005, ВВР, 2006, N 9, N 10-11,
ст.96 - зміни діють у 2006 році
N 489-V від 19.12.2006, ВВР, 2007, N 7-8, ст.66
N 107-VI від 28.12.2007 - зміни діють по 31 грудня 2008 року }
Цей Закон визначає правові засади розмежування земель державної та комунальної власності і повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо регулювання земельних відносин з метою створення умов для реалізації ними конституційних прав власності на землю, забезпечення національного суверенітету, розвитку матеріально-фінансової бази місцевого самоврядування.
Розділ I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Поняття розмежування земель державної та комунальної власності
Розмежування земель державної та комунальної власності полягає у здійсненні організаційно-правових заходів щодо розподілу земель державної власності на землі територіальних громад і землі держави, а також щодо визначення і встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок державної та комунальної власності.
Стаття 2. Правове регулювання відносин при розмежуванні земель державної та комунальної власності
Розмежування земель державної та комунальної власності здійснюється відповідно до Конституції України , Земельного кодексу України , Закону України "Про власність" , Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" , цього Закону та інших нормативно-правових актів, що не суперечать цьому Закону.
Стаття 3. Сфера дії цього Закону
Цей Закон регулює відносини, пов'язані з розмежуванням земель державної власності на землі комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст та землі державної власності.
Дія цього Закону не поширюється на регулювання відносин:
-пов'язаних з передачею земельних ділянок державної власності в комунальну власність та земельних ділянок комунальної власності в державну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України ;
-щодо набуття територіальними громадами або державою права на землю за цивільно-правовими угодами, при прийнятті спадщини, відчуженні земельних ділянок відповідно до законів України.
Стаття 4. Принципи розмежування земель державної та комунальної власності
Розмежування земель державної та комунальної власності здійснюється за такими принципами:
-забезпечення безпеки держави;
-поєднання державних і місцевих інтересів;
-забезпечення рівності права власності на землю територіальних громад та держави;
-безоплатності;
-обґрунтованості;
-досягнення збалансованого співвідношення економічних та екологічних інтересів суспільства, забезпечення раціонального використання та охорони земель.
Стаття 5. Суб'єкти права власності на землі державної та комунальної власності
Суб'єктом права власності на землі державної власності є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади.
Суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Стаття 6. Землі державної власності
При розмежуванні земель державної та комунальної власності не можуть передаватися до земель комунальної власності:
-землі атомної енергетики та космічної системи;
-землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення;
-землі під об'єктами природно-заповідного фонду та історико-культурними об'єктами, що мають національне та загальнодержавне значення;
-землі під водними об'єктами загальнодержавного значення відповідно до законодавства України, а також землі під береговими смугами водних шляхів, водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони об'єктів водного фонду загальнодержавного значення за межами населених пунктів;
-земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук;
-земельні ділянки зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
-землі лісового фонду за межами населених пунктів;
-землі під казенними підприємствами;
-земельні ділянки, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти. { Статтю 6 доповнено абзацом згідно із Законами N 3235-IV від 20.12.2005, N 489-V від 19.12.2006, N 107-VI від 28.12.2007 }
Стаття 7. Землі комунальної власності
При розмежуванні земель державної та комунальної власності до земель комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст передаються:
-усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності та земель, віднесених до державної власності;
-земельні ділянки за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти комунальної власності;
-землі запасу, які раніше були передані територіальним громадам сіл, селищ, міст відповідно до законодавства України;
-земельні ділянки, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що є спільною власністю територіальної громади та держави.
Стаття 8. Повноваження органів виконавчої влади щодо розмежування земель державної та комунальної власності
Кабінет Міністрів України здійснює визначення меж земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що належать до сфери управління Президента України, Верховної Ради України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, Вищого господарського суду України, Генеральної прокуратури України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук, інших державних наукових установ та організацій, меж земельних ділянок, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, а також меж земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що перебувають у сфері управління Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, за погодженням з ними. { Частина перша статті 8 із змінами, внесеними згідно із Законами N 3235-IV від 20.12.2005, N 489-V від 19.12.2006, N 107-VI від 28.12.2007 }
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації визначають межі земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, що перебувають у сфері управління районних державних адміністрацій у межах населених пунктів, за погодженням з ними.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Севастопольська міська державні адміністрації на їх території за погодженням з відповідними сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами приймають рішення про розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські, районні державні адміністрації погоджують рішення відповідних органів місцевого самоврядування про розмежування земель державної та комунальної власності в межах населених пунктів.
Стаття 9. Повноваження органів місцевого самоврядування щодо розмежування земель державної та комунальної власності
Сільські, селищні і міські ради за погодженням з відповідними органами виконавчої влади приймають рішення про розмежування земель державної та комунальної власності в межах населених пунктів та погоджують питання розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів у межах їх територій.
Київська міська рада за погодженням з відповідними органами виконавчої влади приймає рішення про розмежування земель державної та комунальної власності у межах міста Києва.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні, сільські, селищні та міські ради на їх території погоджують питання розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів.
Розділ II
ПОРЯДОК РОЗМЕЖУВАННЯ ЗЕМЕЛЬ ДЕРЖАВНОЇ ТА КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
Стаття 10. Загальні вимоги до розмежування земель
Розмежування земель державної та комунальної власності
| 1 | 2 |
